ביטוח לאומי - דע את זכויותך וחובותיך כאזרח

מטרת ביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי הינו גוף בעזרתו המדינה מסייעת לאזרחיה במישור הכלכלי במגוון מצבים. המוסד לביטוח לאומי מלווה אותנו במהלך כל חיינו לכן אנו חייבים על פי חוק לשלם דמי ביטוח לאומי וזכאים לקבל מגוון קצבאות במקרה הצורך.

פעילות המוסד לביטוח לאומי מעוגן בחוק משנת 1954, הוא עוסק במימושם של החוקים בתחום הביטחון הסוציאלי של אזרחי המדינה ומטרתו לפעול לצמצום הפערים הכלכליים, לדאוג לצרכים של אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים ולהבטיח את קיומם של אוכלוסיות חלשות ונזקקות. התקציב לביטוח לאומי מגיע מהממשלה ומהציבור יחדיו.

תשלום לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי גובה מכל אזרח במדינה דמי ביטוח לאומי, לרוב, תשלומים אלו מנוכים משכרם של העובדים אך אנשים שאינם עובדים מחויבים אף הם לשלם ביטוח לאומי. עלות דמי הביטוח נגבים בהתאם להכנסות ולסטטוסים השונים של כל אדם. כך למשל סטודנטים או אימהות חד הוריות משלמות סכום השונה מזה המשלם עצמאי או שכיר.

המוסד לביטוח לאומי הוא מערכת פרוגרסיבית הגובה מבעלי היכולת ומחלקת אותם בהתאם לצורך לנזקקים. בעלי היכולת ישלמו תשלומים גבוהים למרות שלרוב הסיכוי הוא שלא יזדקקו לשירות המוסד. לעומתם, חסרי היכולת או בעלי האמצעים הנמוכים ישלמו מעט או היו פטורים מלשלם ביטוח לאומי למרות שלרוב הם הזקוקים לעזרה של מוסד זה.

זכאים לדמי ביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי מעניק סוגים שונים של גמלאות: גמלאות ארוכות מועד -  מבטיח את ההכנסה של הזקוקים לה באופן קבוע למשל גמלאות זקנה, נכות, שארים, גמלאות הניתנות למי שיצא ממעגל העבודה באופן קבוע וגמלאות קצבת ילדים הניתנות למשפחות מרובות ילדים.

גמלאות זמניות מחליפות שכר  - גמלאות אלו ניתנות באופן זמני למי שלא יכול לעבוד או מצא עצמו ללא עבודה למשל גמלאות דמי אבטלה, חופשת לידה, תאונות עבודה וכדומה. גמלאות של השלמת הכנסה מגיעות למי שהכנסותיו לא מגיעות לשכר המינימום המוגדר בחוק, ההשלמה ניתנת כדמי אבטלה או תשלום מזונות בהתאם להגדרה של המבוטח.

לעומתן, גמלאות הבטחת הכנסה ניתנות לאנשים שאין ביכולתם להבטיח את ההכנסה המינימאלית הנדרשת למחייה. בעת מילואים מקבלים דרך המוסד לביטוח לאומי קצבת מילואים המבטיחה את ההכנסה של האדם בזמן שנעדר מעבודתו.

מוסד זה אף מעניק סעד בשיקום מקצועי, קצבת שאירים, תשלום עבור עבודה מועדפת, קצבה למתנדבים, עזרה לעובדים זרים, ייעוץ לקשיש, קצבה לעובד שהחברה בה עבד פשטה רגל, פיצויים לנפגעי מחלת פוליו, ביטוח סיעודי המאפשר להעניק עזרה לקשישים שאינם מסוגלים לתפקד בכוחות עצמם וזקוקים לקצבת סיעוד ועזרה בניהול משק הבית ובפעילות היומיומית ועוד.

על מנת לדעת את הזכויות שלך, עלייך לפנות אל הביטוח הלאומי ולברר לגבי גמלאות הניתנות על פי חוק. החוק הקיים נועד להבטיח אותנו בכל שלב בחיים שבהן נזדקק לעזרה מסיבה זו או אחרת. כמעט כל אדם במהלך חייו עלול למצוא עצמו זכאי לגמלה כגון אבטלה, תשלומי פנסיה, חופשת לידה, נפגעי טרור, עוני, תאונות עבודה וכדומה. לכן יש חשיבות גדולה ברוב חיי האזרחים להכיר את המוסד לביטוח לאומי.

לחץ כאן לקריאה נוספת בנושאי ביטוחים שונים: ביטוח


פורטל ביטוח - מי זכאי לקבל קצבת ביטוח לאומי?

מטרתן של קצבאות ביטוח לאומי להעביר  הכנסות מהקבוצות המבוססות יותר מבחינה כלכלית לאלה המבוססות פחות. מי זכאי לקצבת ביטוח לאומי? לחץ כאן להמשך קריאת המאמר..


שאלות? רוצה ביטוח?חייג/י: 072-336-0518

מאמרים אחרונים

קישורים
- קצבאות ביטוח לאומי

פנו אלינו בנושא ביטוח מכל סוג!
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:מפת האתר
BeSure.co.il - פורטל ביטוח בישראל המציע מידע ואפשרות רכישת ביטוח באינטרנט - כל המידע בתחום ביטוח לאומי, בפורטל הביטוח של ישראל!