כיצד נקבעים מחירי ביטוח רכב בישראל?

שוק ביטוח הרכב פתוח (יחסית) לתחרות ואנחנו אמורים להרוויח...

בשנים האחרונות חלה רפורמה בשוק הביטוחים בכלל ובשוק מחירי ביטוח רכב בפרט. בשנת 1997 נכנסה לתוקפה הרפורמה בביטוח רכב חובה. מטרתה של רפורמה זו היא פתיחת שוק ביטוח החובה לשוק תחרותי המתחרה על ליבו וכיסו של המבוטח.

בשנת 2001 התבטלה התקנה המורה על פרמיית ביטוח רכב חובה אחידה בקרב חברות הביטוח ומאותו היום יש ביכולתן של החברות לקבוע את גובה הפרמיה עבור מבוטחים הרוצים לרכוש פוליסה זו.

הרעיון שעמד מאחורי רפורמה זו היא פתיחת השוק לתחרות שתוביל להוזלה של מחירי ביטוח רכב. כמו כן, מחוללי הרפורמה חשבו כי פתיחת השוק לתחרות תוביל לנהיגה זהירה יותר, שכן החברות יקבעו את גובה הפרמיה בין היתר בהתאם להיסטוריית התאונות של הנהג.

אולם גם כיום קיים פיקוח כלשהו על גובה הפרמיות מאת המפקח על הביטוח והוא דואג כי לא יגבו מאיתנו המבוטחים סכומים שאינם ריאליים. כמו כן ישנו גם פיקוח על הפרמטרים בהם עושות חברות ביטוח שימוש בבואן לתמחר פרמיית ביטוח רכב חובה.

פרמטרים לקביעת מחיר הפוליסה לביטוח רכב שלך

מחירי ביטוח רכב, כאמור, הוזלו משמעותית בשנים האחרונות הודות לרפורמות. כיום המחירים נקבעים במידה רבה על פי פרמטרים ומדדים אובייקטיביים שתכליתם הערכת סיכונים וסיכויים.

הפרמטרים המותרים בחוק המשפיעים על גובה המחירים של הפוליסה הם:

ותק נהיגה – פרמטר זה לוקח בחשבון את מספר שנות הנהיגה של הנהג הצעיר ביותר ברכב. ככל שהרישיון של הנהג חדש יותר כך יגבה מן המבוטח סכום גבוה יותר.

כריות אוויר –  רכב המאובזר ומאובטח בכריות אוויר ישלם פרמיה נמוכה יותר מרכב ללא כריות אוויר.

היסטוריית תאונות – היסטורית נהגי הרכב גם כן משפיעה באופן ישיר על מחירי הפוליסות - המינוח המקצועי הוא "עבר ביטוחי". במידה ויש מקרי תאונה ונזק רבים בשלוש השנים האחרונות יגבה סכום גבוה יותר מאשר מנהג שיש לו גיליון תאונות נקי. גם למספר שלילות הרישיון במהלך שלוש השנים האחרונות  קיימת השפעה על גובה הפוליסה.

מין הנהג – נראה כי בנות "מופלות" כאן לטובה. מחירי הפוליסה יקבעו בהתאם למין הנהג הצעיר ביותר, כאשר בנות ישלמו פחות.

נפח מנוע – במספר חברות גם לנפחו של המנוע יש השפעה בקביעת גובה הפרמיה.

נהיגה בשבת - אם הרכב המבוטח אינו נוסע בשבת יוכל בעליו לחסוך בעלויות הביטוח השנתיות.

פרמטרים אלו הם סטנדרטים לפיהם צריכות החברות לעבוד. חלק מחברות הביטוח עושות שימוש בכל הפרמטרים בעוד שחלקן מייחסות חשיבות רק לחלק מן הפרמטרים. כך שלכל חברה יש את המדיניות שלה.

בדיוק מסיבה זו כדאי וראוי לערוך השוואת מחירי ביטוח רכב בבואנו לרכוש כיסוי וביטחון לנו ולרכבנו. כל חברה מציעה פריסת תשלומים שונה מחברתה, תעריפים שונים וניהול תביעות שונה. ניתן כיום לבחון במגוון אתרים, למשל באתר משרד האוצר,  את מחירי הפוליסות בהתאם למאפייני הנהג ולערוך השוואת מחירי ביטוח.שאלות? רוצה ביטוח?חייג/י: 072-336-0518

מאמרים אחרונים

קישורים

פנו אלינו בנושא ביטוח מכל סוג!
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:ביטוח | מפת האתר