קצבאות ביטוח לאומי - מי זכאי להן?

זכאות לקבלת פיצויים, מענקים או קצבאות ביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי בישראל, הוא גוף שאחראי להבטיח את יכולת הקיום של אזרחי ישראל כאשר אלה נקלעים לתקופות קצרות או ארוכות של מצוקה כלכלית. הוא פועל מתוקף חוק הביטוח משנת 1953, ומספק תכניות ביטוח וקצבאות למקרים ומצבים שונים.

במאמר זה נסקור את הביטוחים, המענקים או הקצבאות שמעניק המוסד לביטוח לאומי, ונבחן מי זכאי לקבל קצבאות ומתי.

קצבאות ביטוח לאומי בעצם מעבירות הכנסות מהקבוצות המבוססות יותר מבחינה כלכלית לאלה המבוססות פחות.

באמצעות תשלום חודשי באחוזים מן ההכנסה של השכירים והעצמאיים המועסקים, אוגר המוסד לביטוח לאומי כספים שאותם הוא מחלק על פי החוק, לנזקקים ולאלה שידם אינה משגת – באופן זמני או באופן קבוע, איכות חיים סבירה.

בין הקצבאות שביטוח לאומי מציע:

קצבת אבטלה – זוהי קצבה המשולמת למי שאיבד את מישרתו שלא מרצונו ולמשך זמן קבוע. במקביל לקבלת דמי אבטלה יקבל המובטל סיוע במציאת מישרה חדשה או אפשרות ללמוד מקצועות חדשים.

אימהות – הביטוח הלאומי מפצה יולדת על כל אובדת הכנסה עקב הריון או עקב הלידה. בין השאר, זכאית יולדת למענק לידה חד פעמי לאחר הלידה, ולאחר מכן לקבלת קצבת ילדים קבועה, עד הגיע הילד לגיל 18.

קצבת הילדים גדלה עבור כל ילד. כמו כן, הביטוח הלאומי מפצה נשים שנאלצות להיעדר מעבודתן עקב שמירת הריון ומספק שכר ליולדת בשלושת חודשי חופשת הלידה שלה. את חופשת הלידה יכול לקבל גם הבעל, במקום האישה, על פי החלטת הזוג.

הבטחת הכנסה
– הבטחת הכנסה מוענקת לקבוצות אוכלוסיה שאינן מסוגלות לכלכל את עצמן לאורך זמן או לאחר שמיצו את זכויותיהם לקבל דמי אבטלה, כמו חולים, נפגעי עבודה, נכים או מובטלים. כאשר אדם אינו מקבל שכר כלל או שהוא מקבל שכר נמוך מכפי שהוא צורך (עבור מגורים, מזונות, וכיו"ב), הוא יהיה זכאי לתשלומי הבטחת הכנסה.

קצבת זיקנה
– בהגיע אזרח ישראל לגיל זיקנה על פי הקבוע בחוק (החל מיולי 2004 גיל הזיקנה הקבוע בחוק הוא 67 לגבר ו – 64 לאישה). אם היה מבוטח בביטוח הלאומי ושילם דמי ביטוח כנדרש בחוק, זכאי כל קשיש לקבלת קצבת זיקנה חודשים מטעם הביטוח הלאומי, למשך כל שארית ימיו.

לקצבת זיקנה מתלווה מענק חימום (מענק חד שנתי לקשישים המתגוררים באיזורים קרים על פי החוק ובחודשי החורף, יקבל תוספת לקצבה שלו על מנת לאפשר חימום בחודשי החורף.

מענק פטירה – מענק חד פעמי שעומד כיום על כ – 7,500 ₪, ומשולם על מנת לסייע לשארים להתמודד עם מות יקירם, גם מבחינה רגשית אולם גם מבחינה כלכלית. המענק משולם עבור הנפטר באם קיבל בחייו קצבת זקנה, שאירים, נכות כללית,שירותים מיוחדים לנכים, נפגעי עבודה או תגמולים למתנדבים.

המענק משולם לבן זוגו של הנפטר ואם זה אינו בן החיים, לילדו של הנפטר, והוא מסייע לשלם עבור חלקת קבר, מצבה, והוצאות פטירה נוספות.

מזונות - כאשר אישה הינה אם שאינה מתגוררת עם אבי הילד, יש בידיה פסק דין עבור תשלום מזונות אולם אבי הילד אינו משלם מזונות, האישה זכאית לקבל את דמי המזונות מן הביטוח הלאומי, אשר לאחר מכן יגבה החזרים בגין תשלומים אלה מן האב.

חיילים בשרות חובה ומילואים
– חיילים משוחררים, או חיילים (ובעיקר חיילות) שהשלימו 24 חודשי שירות לאומי, ועבדו במשך שישה חודשים בעבודה נדרשת (עבודה מסוג מסויים אשר טיבה קבוע בחוק), זכאים לקבל מענק חד עמי בגובה כ – 8500 ₪.

חיילי מילואים, זכאים לקבל תגמולים מהביטוח הלאומי בגין הפסד ימי עבודה בשל קריאה לשירות פעיל, תרגיל, וכדומה.

מטרתן של קצבאות ביטוח לאומי

מטרתן של קצבאות ביטוח לאומי היא לסייע בידי אזרחים אשר ידם קצרה מלספק לעצמם כל צרכיהם, וכן לאנשים שבאופן זמני נמצאים במצב חדש או מורכב מבחינה כלכלית, להתקיים.

הרעיון הסוציאלי שמאחורי הביטוח הלאומי, הרעיון ובו העשיר משלם דמי ביטוח לאומי והעני מקבל כספים אלו אליו, מאפשר לצמצם פערים חברתיים בקרב כלל האוכלוסייה, ולסייע לאלה הזקוקים סיוע.
 

שאלות? רוצה ביטוח?חייג/י: 072-336-0518

מאמרים אחרונים

קישורים
- ביטוח בריאות
- השוואת מחירי ביטוח רכב
- ביטוח AIG
- מחירי ביטוח רכב
- ביטוח חיים

פנו אלינו בנושא ביטוח מכל סוג!
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:ביטוח משכנתא | ביטוח מנהלים | ביטוח מקצועי | סוכני ביטוח | ביטוח דירה | מפת האתר
סוגי הקצבאות, מי זכאי לקבלת קצבת ביטוח לאומי